İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? – Özet

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? – Özet

Kısaca İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile vatandaşlar artık elektronik ileti izinlerini tek noktadan yönetebilecekler ve bu sayede dilediği markalardan sms, arama ve e-posta izinlerini onay ya da ret seçenekleriyle kayıt altına alabileceklerdir.

İleti Yönetim Sistemi mevzuatı kapsamında 150.000 ve altında dataya sahip hizmet sağlayıcılar (firmalar) 31 Mayıs 2021 tarihine kadar İYS’ye bu izinleri yüklemek zorundadırlar. Bu tarihe kadar yüklenmeyen datalar izinsiz sayılacaktır.

Kanun çerçevesinde, arama, mesaj, e-posta vb. araçları kullanarak ticari iletişim sağlayan gerçek ve tüzel kişiler Hizmet Sağlayıcı olarak adlandırılmaktadır.

Hizmet sağlayıcı kimdir?

1 Haziran 2021 tarihi itibariyle hizmet sağlayıcıların yüklediği izinler vatandaşlar tarafından kontrol edilebilecektir.

İleti Yönetim Sistemi kayıt

Hizmet sağlayıcılar için İYS’ye kayıt süreci online ya da ıslak imzalı kargo ile yapılabilmektedir. Eğer mersis numaranız varsa kolay bir şekilde https://iys.org.tr/ web sitesi üzerinden e-devlet şifrenizle işlemleri yapabilirsiniz.

Mersis numaranız yoksa İYS’nin web sitesinde belirtilen adımları uygulayarak ıslak imzalı sözleşmeleri kargo yoluyla İYS’ye ileterek kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Eğer elinizde geçmişe dönük müşteri datalarınız varsa son aktarım tarihi gelmeden önce bu işlemleri yapmanız oldukça önemlidir.

İYS danışmanlık hizmeti

İYS kayıt ve data aktarım süreci aşamasında danışmanlık hizmeti almak isterseniz benimle merhaba@ugurdogan.net adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın